Konut ya da iş yeri almak isteyen çoğu kişinin öncelikle başvurduğu yöntem sahibinden satın alınacak olan konut ya da işyerlerine bakmasıdır. Fakat konut ya da işyeri sahipleri satışı yapılacak olan gayrimenkulün gösterilmesi konusunda yetersiz kaldıkları için emlakçılara başvurmaktadırlar. Emlakçıdan ev alırken dikkat edilmesi gereken bir çok hususa değinmeniz gerekebilir. Bu durum sadece satın almak değil gayrimenkulün kiraya verilmesinde de önemlidir.


Emlakçıya Kapora Verilir mi?

Emlakçıya kaparo vermek aslında doğru bir yöntem değildir. Emlakçıların kaparo almak gibi bir durumları da söz konusu olmamaktadır. Emlak komisyoncusu müşterisi ile yapacağı sözleşmede evrak kullanmak zorunda olduğu için mutlaka evraklı ödeme yapılması gerekmektedir.

Emlak Komisyon Bedeli Nedir?

Emlakçılardan kira ya da satın alınacak olan gayrimenkul komisyonunun kim tarafında ödeneceğine dikkat edilmesi gerekir. Alım satım işleminde hem alıcı hem de satıcı komisyon bedeli ödemektedir. Fakat kira durumunda komisyon bedeli sadece kiracı tarafından verilmektedir.

Konuttan Cayma Hakkım Var mı?

Ev sahibi olan fakat sonradan vazgeçen ev sahipleri için 14 gün cayma süresi olduğunu unutmayın.28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre, konutta sözleşmeden cayma hakkı 14 gün olarak uygulanıyor. 14 günde alımdan vazgeçen tüketiciden herhangi bir ceza da alınmıyor.

Komisyon Bedeli Ne Kadar?

Gayrimenkul kira ve alım satımında en çok sorulan sorulardan biri de komisyon bedelinin ne kadar olduğudur. Bazı emlak firmaları kiralama da sabit fiyat uygulaması yapabiliyor. Bir kira bedeli emlakçıya komisyon olarak ödeniyor. Satımda ise satışı gerçekleşen gayrimenkul % 2 tutarı komisyon bedeli olarak belirleniyor. Komisyon bedelinde indirim yapmak emlakçı tarafından yapılan bir işlemdir.

Yer Gösterme Formu Nedir?

Dolandırıcılık suçları ile emlakçıların karşı karşıya kalmaması için ve karşı tarafında bu durumdan mağdur edilmemesi için emlakçılar müşterilerine yer gösterme formunu imzalatmak durumundadır. Bu yüzden emlakçıdan yapılan işlemlerin her birinde mutlaka bu formun imzalanması gerekmektedir.

Komisyon Bedeli İade Edilir mi?

Komisyon bedelinin yazılı olduğu formda müşteri tarafından onaylandığı için komisyon bedeli emlakçıdan geri alınamamaktadır. Bu da müşterinin emlakçıdan hak iddia etmesine engel olmaktadır. Bu durumda komisyon ödemesi emlakçıdan geri alınamadığı için müşteri dava açamamaktadır.

Yapı Ruhsatını Kontrol Edin

Ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de konutun Yapı Ruhsatının bulunup bulunmadığıdır.Bu ruhsatı belediyelerden veya ilgili idarelerden kontrol edilmelisiniz Yapı ruhsatı, konut projelerinin resmi olarak incelendiği ve onaylandığı anlamını taşıyan belgedir.

Tapu Kaydına Bakın

Alacağınız konutun tapuda kaydına mutlaka bakmalısınız.Konut sahibinden tapu senedi istenilmeli, tapu dairesinden bu yerin o kimse adına kayıtlı olup olmadığı muhakkak teyit edilmelidir.Kat irtifakı kurulmayan projeden konut almayın. Tapudan kat irtifakını kontrol edin ve alacağınız konutun hangi katta olduğunu numarasına kadar tapudaki onaylı projeden bakın.

Kentsel Dönüşüm İçin Riskli Alan Kontrolünü Yapın

Evin kentsel dönüşüm kapsamında belirlenecek riskli alanlar içinde yer almadığına emin olun.Binanın bir süre sonra kentsel dönüşüme girerek yıkılması söz konusu olabilir.Özellikle sıfır yapılmış sıfır binalardan daire alırken dikkat etmelisiniz. Kentsel dönüşüm bölgelerinde yer alan bir konut alırsanız, binanız, yasaya göre uygulama bütünlüğü açısından dönüşüm alanı içinde kaldığında yeni olsa bile yıkılacaktır.

Satış Protokolü Yaptırın

Konut alırken satış protokolü yapılmalısınız. Bu protokolün biri alıcıda, diğeri satıcıda kalmalı. Anlaşmaya varılan satış şartları ayrıntıları ile bu protokole yazılarak karşılıklı imzalanmalı, satış protokolü birkaç sayfadan oluşuyorsa her sayfada alıcı ve satıcının imzaları bulunmalıdır. Satış protokolü imzalanmadan kaparo verilmemelidir. Protokole ne miktar kaparo verildiği yazılmalı ve kaparo anlaşılan satış bedelinin yüzde 5’ini geçmemelidir.

Konutun Zemin Etüdünü Kontrol Ettirin

Konutun zemin etüdünün yapılıp yapılmadığına bakın.Zemin etüdü deprem riskinde arsanın taşıyacağı yükü tespit eder.Zemin Etüt Raporu’nun bir kopyası müteahhitten istemelisiniz.

Binanın Yalıtımlı Olup Olmadığına Bakın

Konut alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da binanın yalıtımlı olup olmadığı.”Yapıların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” gereği binaların inşası sırasında bina yüksekliğine göre cephelerin yönetmelikte belirtilen yangın dayanım sınıflarına uygun olarak yapılması gerekiyor.Müteahhitten yalıtımla ilgili mutlaka bilgi almalısınız.Yalıtımlı binalarda yakıt giderleri daha düşük olacaktır.

Aidatları Kontrol Edin

Konutların fiyatları kadar aidatlarda can yakabiliyor.Yüksek aidat kredi kullanan ev sahipleri için büyük sorun yaratabiliyor.Bu nedenle ev almadan önce konutun aidat fiyatını öğrenmelisiniz.İnşaatı devam eden bir projede aidat bilgisi almak zor olabilir fakat projenin sosyal imkanlarını göz önüne alıp karşılaştırmalar yaparak aidat fiyatı hakkında çıkarımda bulunabilirsiniz